Извънредният и пълномощен посланик на Република Индия в България – Н. Пр. Санджай Рана, посети ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“. Той бе посрещнат от началника на Училището – флотилен адмирал проф. д-р Калин Калинов, който направи презентация на дейностите на Морско училище. Подробно бяха обсъдени проектите, които ВВМУ развива.
Домакините и гостите изразиха желание за сътрудничество, както и евентуално участие на курсанти от Морско училище на мероприятия в Индия, като ветроходната регата Admiral’s Cup Regatta, която се провежда от Индийската военноморска академия. По време на посещението си Н. Пр. Санджай Рана разгледа и учебно-материалната база в Морско училище.
Посланикът на Индия гостува на Морско училище
Участие на ВВМУ в международна конференция по киберсигурност
Представители от екипа на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ взеха участие в международна конференция под наслов: Civilian and Defence Synergy in a Digitalised World, организирана в периода 3–5 декември 2024 г. от Центъра за високи постижения в морската киберсигурност към Морски университет в гр. Констанца, Румъния (The Maritime Cybersecurity Centre of Excellence of The Constanta Maritime University), в изпълнение на проект „Укрепване на взаимодействието в отбраната и гражданската киберсигурност – ECYBRIDGE“ (Strengthening Synergies in Defence and Civilian Cybersecurity – ECYBRIDGE), с № 101158784, в който ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ е партньор и бенефициент.
Проектът ЕCYBRIDGE има за цел да засили координацията и синергията между гражданския и отбранителния сектор в сферата на киберзащитата. Признавайки преплетения характер на тези сектори в днешната цифрова среда, този проект се стреми да подобри обмена и координацията между гражданските и отбранителните сфери на киберсигурността и да развие сплотена стратегия, увеличавайки устойчивостта на Европа срещу нововъзникващи киберзаплахи.
Представители от ВВМУ бяха :
-проф. д-р Йордан Сивков
– проф. д-р Юлиян Цонев
– доц. д-р Веселина Спасова
– гл. ас. д-р Стоян Мечев
– гл. експерт инж. Стелла Велинова
– гл. ас. д-р Илиян Илиев
– ас. Димитър Николов
– ст. експерт инж. Димитър Димитров
8 възпитаници на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ бяха отличени с годишни поименни награди от Община Варна
В навечерието на студентския празник – 8-ми декември, 8 възпитаници на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ бяха отличени с годишни поименни награди от Община Варна за постигнати високи резултати в своята учебна, научноизследователска и спортна дейност.
Сред удостоените с отличия от ВВМУ са курсанти и студенти от различни направления, отразяващи стратегическата визия на училището да развива специалисти с широк спектър от умения – от киберсигурност и космическо инженерство, през корабоводене за ВМС, до Медицинско осигуряване на Въоръжените сили – „Военен лекар“. Отличията им бяха връчени лично от кмета на Варна г-н Благомир Коцев и председателят на Общинския съвет г-н Христо Димитров по време на официална церемония в зала „Пленарна“ в община Варна.
Тези награди са поредно доказателство за високото ниво на подготовка, което Морско училище осигурява на своите обучаеми. Те показват не само индивидуалните постижения на наградените, но и потвърждават лидерската позиция на ВВМУ във военните и научните сфери. Благодарение на непрекъснатото усъвършенстване на учебните планове, силните традиции на морската Алма матер и активното взаимодействие с институции и бизнес среди, нашите студенти успяват да реализират своя потенциал и да утвърдят авторитета на училището като център на знанието, иновациите и подготовката на специалисти с визия за бъдещето.
Сред наградените студенти и курсанти от ВВМУ „Никола Йонков Вапцаров“ са:
Антон Евгениев Атанасов – студент 4 курс, специалност „Киберсигурност“ – направление 4.5. – Математика
Антон Светославов Антонов – студент 3. курс, специалност „Организация и управление на военните формирования на тактическо ниво“ – „Корабоводене“ – направление 4.5. – Математика
Димитър Събев Димитров – студент 5. курс, специалност „Космическо инженерство и технологии“ и „Киберсигурност“ – направление 4.6. – Информатика и компютърни науки
Павлина Руменова Георгиева – курсант 4 курс, специалност „Организация и управление на военните формирования на тактическо ниво“ – „Медицинско осигуряване на Въоръжените сили“ – направление 5.11. – Биотехнологии
Самуил Стоянов Стоянов – курсант 4 курс, специалност „Организация и управление на военните формирования на тактическо ниво“ – „Медицинско осигуряване на Въоръжените сили“ – направление 7.6. – Спорт
Жулиен Насков Габровски – курсант 3 курс, специалност „Организация и управление на военните формирования на тактическо ниво“ – „Корабоводене за ВМС“ – направление 7.6. – Спорт
Тодор Момчилов Тачев – курсант 3 курс, специалност „Организация и управление на военните формирования на тактическо ниво“ – „Медицинско осигуряване на Въоръжените сили“ – направление 9.2. -Военно дело
Ивана Иванова Москова – курсант 2 курс, специалност „Организация и управление на военните формирования на тактическо ниво“ – „Кибероперации“ – направление 9.2. -Военно дело
ВВМУ “Н. Й. Вапцаров”отбеляза своя патронен празник
На 6 декември 2024 г. ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ отбеляза 115 години от рождението на своя патрон с тържествена церемония пред паметника на поета революционер, разположен в двора на Училището. Събитието събра преподаватели, курсанти, студенти, възпитаници на Морско училище и гости, които почетоха паметта на една от най-значимите фигури в българската история.
По време на церемонията с ритуал по полагане на венци и цветя пред паметника на Никола Й. Вапцаров бе засвидетелствана почит от Областна администрация, Община Варна, Председателят на Общински съвет – Варна, районните кметства, командира на ВМС, началника на ВВМУ, от Асоциацията на възпитаниците на Морско училище, от Студентски съвет при ВВМУ, Частно училище и детска градина „Малкият принц“, от патриотични организации и фирми от морския бизнес.
В края на тържеството победителят от Десетия национален конкурс „Вапцарови дни – 2024“ – Алекс Алексиев, повтори изпълнението си на „Реч, произнесена при завършване на Морско училище от Никола Вапцаров, Випуск 1926 г.“.
Форум за защита на критичната инфраструктура
На провеждащия се форум за състоянието, отбраната и защитата на критичната инфраструктура, организиран от „АФСЕА Интернешънъл“ в Централния военен клуб (ЦВК), беше подписан важен меморандум за сътрудничество между Константин Зографов, регионален вицепрезидент на „АФСЕА Интернешънъл“ за Югоизточна Европа, и флотилен адмирал проф. д-р Калин Калинов, началник на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“.
Тази стъпка затвърждава ангажимента на Морското училище към активно участие в разработването и прилагането на иновации в сферата на отбраната и защитата на критичната инфраструктура.
Флотилен адмирал проф. д-р Калинов бе модератор на втората сесия на форума, посветена на темата „Защита на критичната инфраструктура, методи и средства“. В дискусиите взеха участие както експерти от различни сектори, така и курсанти – бъдещи морски офицери, които демонстрираха интерес и готовност да допринесат за развитието на националната сигурност.
Значителен принос към форума внесе и капитан I ранг проф. д-р Мирослав Цветков, заместник-началник по учебната и научната част на Морското училище. Неговата презентация на тема „Високите технологии в съюзния и националния сектор за сигурност и отбрана“ подчерта ключовата роля на иновациите в съвременната отбрана и защита на инфраструктурата.
Форумът, който събира водещи експерти, академични представители и представители на отбранителния сектор, продължава да бъде важна платформа за обмен на идеи и решения за справяне със съвременните предизвикателства в сферата на сигурността.
Научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ е в Мар дел Плата
На 10 декември 2024 г., прекосявайки Атлантическия океан, научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ под ръководството на командира – капитан втори ранг Радко Муевски, застана на швартови във военноморска база Мар дел Плата.
Под звуците на българския химн, изпълняван от военния духов оркестър на ВМС на Република Аржентина и почетната гвардия на кмета на Мар дел Плата, корабът беше посрещнат тържествено. Специални гости на официалното мероприятие бяха посланикът на Република България в Аржентина – Н. Пр. Стоян Михайлов, кметът на град Варна – г-н Благомир Коцев, командирът на Южното атлантическо командване на Аржентина – контраадмирал Патерностро, председателят на Антарктическата академия на Аржентина – о.з. контраадмирал Марсело Тарапов, председателят на Българо-аржентинската федерация – Ружка Николова, представители на кметство Мар дел Плата и гости.
Установените добри практики за взаимодействие с Аржентинските ВМС отново се реализират с качването на борда на аржентински навигационен офицер за оказване на помощ и съдействие при плаването в полярни условия.
След възстановяване на запасите до пълни норми с ГСМ и провизии, на 14 декември 2024 г. предстои снемане и преход до най-южния град на планетата – Ушуая.
Обявена бе Мандатната програма на ръководството на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ за 2025 г.
На 16 декември 2024 г. в Морско училище се състоя обявяване на Мандатната програма на ръководството на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ за 2025 г. в обхвата, касаещ морските специалности, от началника на ВВМУ – флотилен адмирал проф. д-р Калин Калинов.
Мандатната програма е разработена в пет направления, някои от които са образование и квалификация, научни изследвания, административен капацитет, развитие на човешките ресурси, корпоративна и социална отговорност. По време на срещата, на която присъстваха представители на морската общност, бяха изложени множество перспективи – предлагането на все по-клиентски ориентирани образователни продукти и разкриването на новообособяващи професии на пазара, които възникват на границите на професиите, за които университетите обучават.
Обърна се внимание на трайната тенденция за отлив от класическите морски професии, като „Корабни машини и механизми“, „Електрообзавеждане на кораба“ и „Експлоатация на флота и пристанищата“. Младото поколение отдава по-голямо значение на професионална квалификация, придобита чрез курс, отколкото на дипломата от висше учебно заведение.
Бяха поставени няколко въпроса, свързани с нарастването на приложната ориентираност в образованието, откъдето преподавателите следва да бъдат професионални експерти. Това е отражение на глобалната тенденция към повишаване на практическите умения на студентите, които да ги подготвят за реалния свят и пазара на труда.
Немалък проблем, на който трябва да се обърне сериозно внимание, е, че средното образование не осигурява необходимия фундамент от знания. Средното образование не успява да развие умения, като критично мислене, умение за решаване на проблеми, работа в екип и дигитална грамотност.
В европейски мащаб се налага 3-годишното бакалавърско обучение, в резултат на което конкурентният натиск върху българските университети нараства. Засилва се делът на комуникативните умения, нараства необходимостта от логическо мислене. Изкуственият интелект навлиза във всички професии. Демографската криза се задълбочава, нараства достъпността на чуждестранните университети за сметка на българските.
Като решение бяха представени насоки, които да разработват модели с нарастваща ангажираност на потенциалния работодател; да се въведат комплекс от мерки, които да повишат интереса на обучаващите; да се въведат хибридни модели на обучение, като дистанционното. Да се увеличи делът на практическите занятия. Да се търсят модели на обучение чрез менторство.
Изпълнителният директор на Параходство БМФ – капитан Александър Калчев, все участие в дискусията и каза: „Адмирирам Вашите предложения. Българската морска камара има и капацитета, и желанието да спомогне в този процес, морските професии трябва да са по-достъпни, хора от брашна да участват в учебния процес.“
Свилен Крайчев от Морски Клъстър – България: „Заедно провеждаме всяка година „Сини кариери“. Има голям чувствителен отлив от млади хора. Адмирираме представеното и ще участваме с пълни сили. Програмите трябва да са по-атрактивни, за да запазим България като морска държава.“
К.д.п. Андриян Ефтимов, управител на „Старгейт меритайм“: „Приветствия! Морско училище е доста познато в страната, предвид рекламните кампании, които се провеждат. Морският бранш може да участва в рекламните кампании.“
Бивши началници на ВВМУ го посетиха по покана на флотилен адмирал проф. д-р Калин Калинов
По покана на началника на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ – флотилен адмирал проф. д-р Калин Калинов, учебното заведение беше посетено от бивши негови началници – контраадмирал о.р. Румен Попов, бригаден адмирал о.р. Иван Йорданов, контраадмирал о.р. Минчо Бакалов и капитан I ранг о.р. Станко Станков.
Срещата се състоя в приятелска и тържествена атмосфера, с подчертаване на приемствеността в ръководството и развитието на ВВМУ през годините.
По време на срещата флотилен адмирал Калинов представи актуалните успехи и проекти на Училището, подчертавайки неговото важно място в подготовката на кадри за Българските военноморски сили и морската индустрия.
Гостите споделиха свои спомени и впечатления от престоя си в учебното заведение, а началникът на ВВМУ, в знак на уважение и признателност, им подари преспапие с логото на Морско училище.
ВВМУ подписа Меморандум с фондация “Българска памет”
ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ с приз от Националния конкурс „Сграда на годината – 2024“
ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ беше отличено с престижния приз от Националния конкурс „Сграда на годината – 2024“. Това е едно от най-значимите събития в сферата на инвестиционните проекти, строителството и архитектурата в България, при което се награждават най-изявените обекти, реализирани през годината.
Наградата беше присъдена на „Център по оцеляване на море“ – иновативен и модерен комплекс, изграден на територията на ВВМУ в категория „Социална инфраструктура – култура и образование“. Центърът впечатлява с уникалния си дизайн, функционалност и значимост за морската индустрия и образованието.
„Центърът по оцеляване на море“ е пример за иновации и устойчивост и е специално създаден за подготовка на кадри в условия на морски бедствия и екстремни ситуации. Той включва симулационни съоръжения за обучение по спасителни операции, оцеляване при аварийни ситуации и управление на кризисни ситуации в открито море.
Проектът е реализиран с най-новите технологии и отговаря на всички международни стандарти за обучение на морски кадри. От ключово значение е не само за ВВМУ, но и за цялостната морска индустрия в България, предоставяйки възможности за специализирани обучения на световно ниво.
Съоръжението представлява дълбоководен басейн с площ 12,50 на 25,00 метра и дълбочина, варираща от 3 до 5 метра.
Тренировъчното съоръжение разполага с изключително модерни системи за пресъздаване на автентична обстановка и реални ситуации в открито море. Басейнът разполага с: инсталация за генериране на вълни, пресъздаващи усещането за бурно море; изкуствен дим – за пресъздаване на мъгла и пожар; система от разпръскващи кранове – за пресъздаване на дъжд; високочестотни прожектори – за пресъздаване на визуален ефект от гръмотевична буря; активно затъмняване на прозоречните елементи – за пресъздаване на нощна среда; акустична система за пресъздаване на реална звукова среда, както и други допълващи системи. Освен активните 5D визуализиращи системи, тренировъчното съоръжение разполага и с тренажорна хеликоптерна кабина, която симулира реална ситуация на хеликоптерна катастрофа. Кабината има възможност както за левитиране над водната повърхност, така и за активно потапяне и ротиране на 360 градуса. Това позволява пресъздаването на напълно реални сценарии и изключва възможността за рутинно тренировъчно упражнение, тъй като трениращите не знаят предварително в какво положение и пред какви изпитания ще ги поставят изпитващите. Зоната за тренировки разполага и с басейнова кула с височина 7,5 м, и други специализирани системи, поддържащи обучението за целогодишна практика на специалистите от формированията на ВМС, ВВС, както и провеждането на курсове по леководолазно дело. Основните функции на дълбоководния басейн в Морско училище са отработване на широк спектър морски спасителни операции, както и осигуряване на подготовката на водолазите от ВМС и силите за специални операции на Българската армия.
Дълбоководният басейн е създаден по стандартите на международните изисквания за провеждане и подготовка за оцеляване на море, включително и за екипажи и пасажери на хеликоптери.
Сградата разполага с прилежащи учебни зали за теоретична подготовка. Подобни съоръжения са изградени още в Румъния, Турция и Украйна, но към настоящия момент Центърът по оцеляване на море в гр. Варна се явява най-модерното и ново активно съоръжение от този тип на целия Балкански полуостров. Той заема мястото на незаобиколим фактор в тренировъчния процес за целия Източен фланг на НАТО.
Флотилен адмирал о.з. проф. д.в.н. Боян Медникаров изрази благодарност към всички, допринесли за реализацията на този значим проект. „Тази награда е доказателство за усилията, които ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ полага в създаването на модерна и иновативна учебна инфраструктура, насочена към подготовката на висококвалифицирани морски специалисти“, сподели той.
Националният конкурс „Сграда на годината“ се провежда ежегодно от 2002 г. насам, като се организира под патронажа на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и в партньорство с водещи професионални и браншови организации в строителния сектор.
Тазгодишното отличие за „Център по оцеляване на море“ е поредното признание за ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, което продължава да утвърждава лидерските си позиции в морското образование и иновациите.