Quantcast
Channel: Nikola Vaptsarov Naval Academy
Viewing all 1721 articles
Browse latest View live

Морско училище грабна победа в турнир по минифутбол

$
0
0

В периода от 4 до 19 април 2019 г. в гр. Варна се провежда ХХ варненска студентска универсиада. Организатори на събитието са Община Варна, звената по спорт във висшите учебни заведения и студентските съвети. Участници са студенти от всички университети в града, измежду които са и 12 възпитаници на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“. Отборите ще се състезават в продължение на 16 дни в следните спортове: волейбол, баскетбол, минифутбол, тенис, плуване, лекоатлетически крос, тенис на маса, шахмат и боулинг.

Отборът на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ участва в оспорваната надпревара в турнира по минифутбол, като се изправи срещу представителите на Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна, Технически университет – Варна, и Икономически университет – Варна. Отборът на Военноморско училище, състоящ се от 4-има курсанти и 8 анголски студенти, победи отбора на Икономически университет – Варна, в оспорвана среща на 8.04.2019 г.


Започват интервютата за придобиване на плавателен стаж в Carnival Corporation

$
0
0

На 9 април 2019 г. на посещение във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ бяха представители на Carnival Corporation & plc. Това е най-голямата круизна компания в света, с флот от 102 кораба, посещаващи повече от 700 пристанища по света.

Визитата в Морско училище е свързана с двустранното споразумение по програма „Еразъм+“, което бе сключено през изминалата година. Благодарение на него студентите от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ имат възможността за придобиване на плавателен стаж, при който на практика да приложат всичко научено. Представителите на Carnival Corporation & plc. проведоха среща със студенти от Морско училище, на която бяха уточнени въпроси относно възможностите, предлагани от компанията, както и за необходимите документи за кандидатстване. На 10 април (сряда) ще бъдат проведени интервюта с всички заинтересовани.

Конференция, посветена на 140 години от създаването на ВМС

$
0
0

На 9 април 2019 г. в Националния военноисторически музей в гр. София се проведе научна конференция, посветена на 140-годишнината от създаването на българските Военноморски сили, на тема: „Ролята на Военноморските сили на Република България в защитата на националните ни интереси“. Организатори на конференцията бяха: Военноморски сили, ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, фондация „Български криле“ и Националният военноисторически музей. Конференцията се проведе под патронажа на министъра на отбраната, господин Красимир Каракачанов, и с генералното партньорство на Комисията по отбрана към 44-то народно събрание.

В рамките на конференцията доклади изнесоха: началникът на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров – на тема „Предизвикателства и перспективи пред военноморското образование в Република България“; заместник-началникът по учебната и научна дейност, к-н I ранг проф. д-р Калин Калинов – „Перспективи за развитие на Военноморските сили на Република България“; к-н I ранг доц. д-р Асен Кожухаров – на тема „Български офицери – слушатели на допълнителния курс по радиотелеграфия към минния офицерски клас в Кронщат (1911 г.)“;  к-н I ранг доц. д-р Недко Димитров – „Настоящи способности на Военноморските сили на Република България“. Курсант мичман Петър Генов и курсант мичман Илиян Стоянов изнесоха доклад на тема „Батальон за подготовка на курсанти – организационна структура и лидерска подготовка“.

Докладите, представени от Морско училище, предизвикаха жив интерес сред присъстващите с това, че в тях бяха представени идеи за адекватна подготовка на бъдещите морски офицери и за високотехнологичен отговор на съвременните заплахи в морските пространства.

Курсанти участваха в кампанията „Бъди войник!“

$
0
0

Под патронажа на Министерството на отбраната на 10 април 2019 г. в гр. Варна се проведе кампанията „Бъди войник!“. Националната информационна кампания се провежда с цел набиране на войници и матроси за нуждите на Въоръжените сили на Република България. Сред задачите на кампанията е повишаването на информираността на младите хора за перспективите, които дава Българската армия. За популяризирането на професията бяха използвани различни представяния, включително и информационна борса.

В кампанията участие взеха и курсанти от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, които демонстрираха курсантски униформи и представиха възможностите за обучение във Военноморско училище. В рамките на програмата бяха показани и военни действия на море във Варненския залив. Ученици, граждани и гости на града имаха възможност да разгледат минния ловец „Цибър“ от състава на Военноморските сили и да наблюдават демонстрация с лодка – тип RHIB, и бързоходна средна патрулна лодка FPB-M.

Информационната кампания завърши с концерт на Представителния ансамбъл на  Въоръжените сили и Представителния духов оркестър на Военноморските сили.

 

Втори ранен прием

$
0
0

На 11 април 2019 г. във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ се събра приемна комисия, за да определи приетите кандидат-курсанти от втори ранен прием в специалност „Организация и управление на военни формирования на тактическо ниво“ – специализации „Корабни машини и механизми за ВМС“ и „Кибероперации“, през учебната 2019/2020 г.

По време на втората ранна приемна кампания за курсанти бяха приети пет момчета, които се очаква през август да встъпят в обучение в Морско училище. Подготовката на бъдещите офицери стартира с военно обучение, при което в рамките на 40 дни те ще изучават военните устави и порядки. След края на общовойсковата подготовка им предстои полагане на военна клетва пред бойното знаме.

По време на редовния прием ще бъдат обявени още 4 места в специализация „Кибероперации“. С приема на последните ще приключи попълването на курсантите за Военноморските сили за учебната 2019/2020 учебна година.

Курсанти чистят зоните край храмовете преди Великден

$
0
0

На 13 април 2019 г. (събота) Висшето военноморско училище „Никола Йонков Вапцаров“ стартира традиционната си кампания за пролетно почистване на районите около едни от най-посещаваните православни варненски храмове – катедралата „Свето Успение Богородично“, както и храмовете „Света Петка“, „Свети Николай Чудотворец“ и „Свети преподобномъченик Прокопий Варненски“.

В пролетното почистване се включиха курсанти и студенти от Морско училище, които се погрижиха в навечерието на най-светлия християнски празник – Възкресение Христово, териториите около храмовете и прилежащите им градинки, детски и спортни площадки, да бъдат превърнати в още по-чисто и по-зелено, по-уютно и привлекателно място.

Тази благородна идея се осъществява съвместно между ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, Варненска и Великопреславска света Митрополия и Община Варна.

Доброволци от Морско училище се включват ежегодно в пролетното почистване и призовават да демонстрираме своята активна гражданска позиция и ангажираност в каузата за чиста околна среда за нас и за следващите поколения.

Видео от Фейсбук 

Предвиждат се инвестиции в бъдещето на морското образование

$
0
0

В периода от 12 – 14 април 2019 г. се проведе семинар на тема „Бъдещето на морското образование – управление на инвестициите“. В рамките на семинара бяха изнесени доклади и обсъдени теми, свързани с:

– Бъдещето на морското образование;

– Възможности за преминаване към финансиране на военнообразователната система по чл. 91 от Закона за висшето образование;

– Възможности за обучение на чуждестранни курсанти във висшите военни училища;

– Проблеми в развитието на академичния състав във военнообразователната система;

– Инвестиционни проекти на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“.

Участници в семинара бяха: генерал-лейтенант (о.р.) Атанас Запрянов – заместник-министър на отбраната, господин Людмил Михайлов – директор на Дирекция „Управление на човешките ресурси в отбраната“, полковник Милен Илиев – началник на отдел „Образование и квалификация“ в Дирекция „Управление на човешките ресурси в отбраната“, полковник Антон Атанасов от Дирекция „Планиране, програмиране и бюджет“, господин Валери Коцовски – началник на отдел „Финансиране на висшето образование и студентско кредитиране“ към Министерството на образованието, доц. д-р Кирил Киров – заместник-ректор „Академичен състав и координация“, к.д.п. Георги Генчев – експерт „Контрол и координация на морските дейности“. Представители на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ бяха: флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров, началник на Училището, к-н I ранг проф. д-р Калин Калинов – заместник-началник по учебната и научна дейност, к-н I ранг (о.р.) Светослав Димитранов – помощник-ректор на Училището, полковник (о.р.) Трайко Стойков – помощник-ректор, к-н II ранг Вълчо Атанасов – началник на отдел „Учебна и научна дейност“, проф. д-р Димитър Димитракиев – ръководител на катедра „Експлоатация на флота и пристанищата“, проф. д-р Светлана Димитракиева – катедра „Мениджмънт и логистика“.

„Ръководството на Военновъздушното управление“ предпочита кадри от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“

$
0
0

На 15 април 2019 г. на официално посещение във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ бе делегация от Държавно предприятие „Ръководство на Военновъздушното управление“ (ДП РВД). Делегацията бе в състав: г-н Марин Петров, началник на отдел „Качество“, дирекция „Безопасност“, заедно с г-н Иван Стефанов, началник на отдел РЛПР, г-н Гриша Миланов, експерт в отдел „Управление на човешки ресурси“, г-н Димитър Чунчуков, ръководител на Авиационен учебен център, г-н Васил Драгнев – главен експерт, ръководител „Полети“ към ДП РВД.

Делегацията бе посрещната от началника на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров, който запозна гостите с историята, традициите, част от проектите и учебно-материалната база на Училището. Гостите имаха възможността да видят отделни симулационни системи за управление на корабни двигатели, Центъра за въздушно и космическо наблюдение и Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона.

Гостите бяха впечатлени от темпото, с което Морско училище се налага на световния пазар, и от въвеждането на новата специалност „Кибероперации“. Особено внимание бе обърнато и на това, че всички, завършили ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, имат пред себе си гарантирана реализация, защото образованието, което получават, е конкурентоспособно на трудовия пазар у нас и в чужбина.

По време на срещата бяха разгледани възможности за сътрудничество посредством съвместна магистърска програма.


„Транс Тренд 2019“

$
0
0

На 16 и 17 април 2019 г. стартира традиционното изложение „Транс Тренд 2019“ в кампуса на Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков“.

Изложението е посветено на иновациите, бизнеса и образованието в транспорта. Участват представители от водещи компании. По време на транспортното изложение ще бъдат изнесени множество презентации в пет различни тематични панела.

„Транс Тренд 2019“ е събитие, което събира на едно място заинтересованите страни от бързо променящия се свят на транспорта. Ще бъдат представени последните иновации пред студентите, докторантите, преподавателите и бизнеса от различни професионални направления: икономика; машинно инженерство; електротехника, електроника и автоматика; комуникационна и компютърна техника; транспорт, корабоплаване и авиация; архитектура, строителство и геодезия; общо инженерство.

На изложението присъстват и заинтересовани компании, които провеждат интервюта за подбор на кадри.

Звездното общество на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ е световно признато

$
0
0

На 16 април 2019 г. президентът на Република България – господин Румен Радев, се срещна с екип ученици от Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“, гр. Варна, водени от доцент д-р Веселка Радева, ръководител на Планетариума към ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, и госпожа Силвия Захариева, учител по физика. Учениците спечелиха първи места в най-престижния конкурс на НАСА и Националното космическо общество на САЩ за проектиране на космически колонии. В международния конкурс на НАСА тази година са участвали 2691 екипа и 12 899 ученици от над 30 страни.

В Гербовата зала Президентът връчи на учениците и преподавателите им грамоти по повод отличното им представяне. Държавният глава пожела успех на учениците и ги окуражи да мечтаят, защото „Космосът се покорява с мечти“.

Учениците подготвяха проекта „Градът на космическия колайдер“ повече от две години в Планетариума към ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“.

Висшето военноморско училище традиционно работи с ученици и младежи от гр. Варна и страната – за тяхната подготовка по астрономия и космически науки.

Освен като безспорен лидер в подготовката на висококвалифицирани специалисти за българските Военноморски сили и морската индустрия, ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ се слави и с най-големия Планетариум на Балканския полуостров. Планетариумът представлява уникален младежки център в Морско училище. Той е мястото, където се събират екипите на Студентското астрономическо общество и Студентското космическо общество. Това са младежи, които работят по много интересни проекти, чисто научно изследователски. Те провеждат наблюдения с двуметрови телескопи, които се намират на Хаваите, управлявайки ги дистанционно от Звездната зала на Планетариума. Като резултат, над 150 астероида са открити от студенти на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“.

Във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ се изгражда Космически център, който ще се състои от няколко модула – Планетариум и Морска астрономическа обсерватория.

От дълбока древност мореплавателите хранят почит към звездното небе, техния безпогрешен ориентир в необятността на Световния океан и единствения път към родните, но и към тайнствени брегове. Планетариумът към Морско училище успява да даде отговори на въпроси, терзали години наред умовете на учените, като осигурява познания за необятната шир.

Официална визита от Университет „Орду“

$
0
0

На 17 април 2019 г. на официално посещение във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ бяха ректорът на Университет „Орду“ – професор д-р Тарик Ярилгач, и представител от Факултет „Морски науки“, гр. Фарса, Турция. Факултетът е основан през 2003 г., като основната му цел е да обучава квалифицирани кадри за нуждите на морския и риболовния сектор. Делегацията бе посрещната от флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров, който изнесе презентация с цел запознаване на гостите с историята, традициите, както и с факултетите на Морско училище, и със специалностите, които предлагат те. Делегацията имаше възможността да разгледа част от учебно-материалната база – катедра „Корабни силови уредби“ и Центъра за интегрирано обучение и мониторинг на бреговата зона.

По време на срещата бе подписан договор за двустранно сътрудничество между ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ и Университет „Орду“, въз основа на който занапред ще се извършват преподавателски и студентски обмени, научни обмени, както и организиране на съвместни научни конференции.

Митрополит Йоан посети ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“

$
0
0

На 22 април 2019 г., в навечерието на най-светлия християнски празник Възкресение Христово, във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ бе на посещение Варненският и Великопреславски митрополит Йоан.

В обръщението си към курсантите Негово Високопреосвещенство благодари за добросъвестно положения труд от страна на младите хора по почистване на храмовете във Варна, благослови офицери, курсанти, старшини, матроси и цивилни служители и отправи гореща молитва за укрепване на вярата, за добруването и духовното въздигане на българския народ.

Курсантско –студентска конференция 2019

$
0
0

На 23 април 2019 г. от курсантско-студентския колектив на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, с подкрепата на ръководството и академичния състав на Училището, бе организирана научна конференция на тема „Моята професия през 2040 година – перспективи за развитие на висшето образование в Република България“.

На научния форум бяха дискутирани въпроси за бъдещето на професиите и пътищата за развитие, усъвършенстване и модернизиране на висшето образование, както и нуждата от професия „защитник на Родината“ в многообразието от професии, допринасящи за просперитета и сигурността на Република България. Студентите и курсантите имаха възможност да споделят вижданията си за предизвикателствата, които стоят пред тяхната професия и пред образователните институции в следващите 20 години, както и да очертаят насоки за развитие и усъвършенстване на своите способности в динамично променящата се среда.

Началото на конференцията бе поставено с приветствие от заместник-началника по учебната и научна дейност – к-н I ранг професор д-р Калин Калинов. Пленарният доклад, представен от курсант мичман Петър Генов и курсант мичман Илиян Стоянов, бе на тема „Лидерската подготовка на бъдещите военноморски офицери“. В доклада бяха засегнати три основни въпроса – организационна структура на Батальона за подготовка на курсанти, лидерска подготовка и перспективи за развитие.

Доклади бяха изнесени в 3 основни направления: „Военно дело и технически науки“, „Медицина, педагогически науки, социални, стопански и правни науки“, „Природни науки, математика и информатика“.

Участие в научната конференция взеха представители от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, НВУ „В. Левски“, Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“, Варненска морска гимназия „Св. Николай Чудотворец“ и Софийски университет „Св. Климент Охридски“.

Почетни гости бяха: полковник Диман Диманов, държавен експерт в отдел „Образование и квалификация“ в Дирекция „Управление на човешките ресурси в отбраната“ на МО, който прочете поздравителен адрес от името на министъра на отбраната – господин Красимир Каракачанов,  господин Трайко Стойков, помощник-ректор към ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, к-н I ранг Камен Кукуров, началник-щаб на ВМС.

Курсанти от Военноморско училище поведоха шествието на 6 май

$
0
0

На 6 май 2019 г., Ден на храбростта и празник на Българската армия, се проведе военен ритуал „Водосвет и благославяне на бойните знамена“, в който взеха участие представителни блокове с бойни знамена на военни формирования от Варненския гарнизон. Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан благослови знамената и представителните части.

Шествието до Паметника на Приморци, загинали в Сръбско-българската война, бе поведено от представителния блок на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“. Там бе отслужена заупокойна молитва и бяха поднесени венци и цветя в знак на признателност към загиналите воини.

Награждаване по случай Деня на храбростта и празник на Българската армия

$
0
0

На 7 май 2019 г. началникът на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров, награди военнослужещи и курсанти по случай 6 май – Деня на храбростта и празник на Българската армия. Наградените са отличени за съществен принос към развитието и утвърждаването на авторитета на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ като водеща образователна институция. Всички наградени получиха предметни награди с отличителния знак на Училището.

Със заповед на министъра на отбраната, господин Красимир Каракачанов, бяха наградени к-н II ранг Вълчо Атанасов, началник „Учебен отдел“ – с бинокъл, и директорът на Професионалния старшински колеж, офицерски кандидат Свилен Савов – с Награден знак „За вярна служба под знамената“ втора степен.


Посещение на офицери от ВМС на Република Турция

$
0
0

На 7 май 2019 г. военни кораби от състава на Военноморските сили на Република Турция пристигнаха в гр. Варна. Протоколно-представителна група офицери посетиха ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“. Те бяха посрещнати от началника на Училището, флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров, който изнесе кратък брифинг пред гостите относно историята, традициите и мисиите на Морско училище.

Делегацията бе в състав: к-н I ранг Ерол Кючюк – старши на похода, к-н I ранг Мустафа Авар – командир на кораб, к-н I ранг Ценк Топуз – командир на кадетското формирование. По време на визитата групата бе съпровождана от полковник Ердоган Дур, военен аташе на Турция в България.

Председателят на БАН посети ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“

$
0
0

На 8 май 2019 г. на официално посещение във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ бе академик Юлиан Ревалски, председател на Българската академия на науките (БАН). Той бе посрещнат от началника на Училището – флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров. Академик Ревалски бе запознат както с историята на Морско училище, така и с дейността му по подготовка на офицерски кадри за Военноморските сили и гражданското корабоплаване. С голям интерес председателят на БАН се запозна с някои от тренажорите и лабораториите, използвани както в учебната, така и в научната дейност на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“. На научноизследователската дейност бе отделено особено внимание.

Академик Ревалски посети Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона, който се използва като оперативен център за наблюдение на морските пространства, за борба и преодоляване на последствията от нефтени разливи. Председателят на БАН посети и Космическия център на Морско училище, където чрез данни от спътниците „Сентинел 1“ и „Сентинел 2“ се получава информация за даден обект през деня или през нощта, при всякакви метеорологични условия или липса на осветление. „Сентинел 1“ е проектиран да работи в предварително програмиран режим на работа, като заснема земната повърхност, крайбрежни зони и корабоплавателни пътища с висока разделителна способност и предоставя покритие на Световния океан.

По време на своята визита академик Ревалски  имаше възможността да участва и в „Технологично изложение 2019“, домакин на което е ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“. При поздравителното си слово за откриването на изложението председателят каза: „Изключително ми е приятно, че съм в Морско училище, защото нашето дългогодишно сътрудничество е много ползотворно и за двете страни.“

„Технологично изложение – 2019“

$
0
0

На 8 май 2019 г. ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ бе домакин на „Технологично изложение – 2019“, съвместен проект между Морско училище и Института по металознание, съоръжения и технологии с Център по хидро- и аеродинамика „Академик Ангел Балевски“ – БАН.

В рамките на изложението бяха представени научни доклади и технологични разработки, осигуряващи всеобхватното наблюдение на надводната и подводната обстановка, както и съвременни технологии за контрол на морската среда.

Изложението бе открито с пленарен доклад, представен от началника на Училището – флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров, на тема „Предизвикателствата пред военното образование в Република България“.

По време на първия панел бяха изложени проучванията на проф. Чавдар Александров – „Обработка на радиолокационни изображения от „Сентинел 1“ за откриване на кораби на морската повърхност“, на гл. ас. д-р Александър Коларов – „Системи за заглушаване на подводни комуникации“, и на доц. д-р Ясен Хаджитодоров – „Мониторинг на хидрологични характеристики и управление на подводни средства“.

Във втория панел бяха представени доклади от проф. д.н. Николай Личков – „Устройство за борба с безпилотни летателни апарати“, к-н I ранг доц. д-р Николай Колев – „Експериментална радарна постановка с линейна честотна модулация на сигнала“, к-н I ранг проф. д-р Калин Калинов – „Изследователски капацитет на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ и перспективи за развитието му“.

На изложението учените от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ представиха свои нови разработки, свързани с контрола на морските пространства на страната. Академик Воденичаров обясни, че в момента се работи по патентоването на система, която дава възможност да бъдат спрени комуникациите на дроновете, които действат под вода.

Официални гости, които присъстваха на откриването, бяха: заместник-кметът на Община Варна – г-н Коста Базитов, председателят на БАН – академик д.м.н. Юлиан Ревалски, академик Стефан Воденичаров, директорът на Института по металознание, съоръжения и технологии „Акад. Ангел Балевски“ с Център по хидро- и аеродинамика – БАН – професор д.т.н. Людмил Дренчев, главният инспектор на Министерството на обраната – контраадмирал о.з. Валентин Гагашев, началник-щабът на ВМС – к-н I ранг Камен Кукуров, представител на ВМС на Италия – к-н I р. Антонио Скуео.

Акредитация в Морско училище

$
0
0

От 7.05. до 9.05.2019 г. на посещение във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ бе експертна група на НАОА по процедура за програмна акредитация на докторски програми „Организация и управление на въоръжените сили“ от професионално направление „Военно дело“ и „Военна психология“ от професионално направление „Психология“.

Състав на експертната група:

  • професор д.н. Севдалина Димитрова, наблюдаваща процедурата;
  • доцент д-р Ваня Христова от ВСУ „Черноризец Храбър“.

Процедура по програмна акредитация  бе извършена и на специалност от регулираните професии „Организация и управление на военните формирования на тактическо ниво“ от професионално направление „Военно дело“.

Състав на експертната група:

  • професор д.н. Севдалина Димитрова, наблюдаваща процедурата;
  • професор д-р Евгени Манев от Университет по библиотекознание и информационни технологии, ръководител на процедурата;
  • професор д-р Емил Люцканов от Център за изследвания по национална сигурност и отбрана (ЦИНСО) към БАН.

 

В дните на акредитация експертната група се срещна с академичното ръководство на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“. Наблюдаващите се запознаха с  политиката на Морско училище за осигуряване на качеството на обучение, с процедурите за разработване и обновяване на докторските програми, със структурите и разработените вътрешнонормативни документи за функционирането на системата за подготовка на докторанти, както и с финансовата осигуреност на докторантите.

На експертната група бяха показани материално-техническата и информационна база, необходима за учебно-преподавателската и научноизследователската дейност, Кариерният център и университетската Библиотека.

В рамките на акредитацията експертната група участва в среща с работодатели от военни формирования, които заявиха, че са изключително доволни от професионалните знания и умения, които получават курсантите във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“.

На 9.05.2019 г., последния ден от акредитацията, експертната група ще заседава и ще се проведе заключителна среща с академичното ръководство.

Във Военноморско училище се проведе международно учение

$
0
0

В периода 7 – 10 май 2019 г. във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ се проведе компютърно подпомагано учение по тактическо маневриране с участието на курсанти от България, Румъния, Полша и Украйна. Те бяха разделени на 3 екипажа, като във всеки един от тях имаше представители на всички страни участници. По време на учението бяха отработени действия в симулационна среда, като съвместно плаване на корабите в различни формации и плаване в прости и сложни условия.

Учението е добра основа за натрупване на практически опит при работа в многонационална среда. Благодарение на това курсантите усъвършенстват уменията си за работа в екип, изграждат в себе си лидерски качества и същевременно създават приятелски отношения.

Viewing all 1721 articles
Browse latest View live