Quantcast
Channel: Nikola Vaptsarov Naval Academy
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1636

Частичното слънчево затъмнение, наблюдавано от Морската астрономическа обсерватория на ВВМУ

$
0
0

На 21 юни 2020 година наблюдавахме частично слънчево затъмнение и от Астрономическата обсерватория на ВВМУ”Никола Вапцаров”. Главният специалист в Морската обсерватория Асен Асенов фотографира затъмнението с 15-см Менискас Максутов-Касегрен телескоп . Телескопът е монтиран в три метров купол  и е използван слънчев филтър тип Милър.Фотографията е направена в 8ч18 минути.

Това е третото затъмнение за годината. Пръстеновидни слънчеви затъмнения се наблюдават, когато Луната е близо до апогея на своята орбита, т.е. най-далеч от Земята. Тогава тя е с по-малък ъглов диаметър и по време на пълната фаза на затъмнението не може да закрие изцяло Слънцето – периферията на слънчевия диск остава да свети около лунния лимб като тънък пръстен.

От България затъмнението можеше да се наблюдава само като частично, и то с малка фаза. От Варна явлението започна в 08:02:01 ч. Максималното закриване на слънчевия диск от 4.7%  беше в 08:38:29 ч. Тогава Слънцето беше на височина 28° над източния хоризонт. Краят на явлението бе в 09:16:55 ч.

Освен от Югоизточна Европа, затъмнението можеше да се наблюдава като частично още от Африка и Азия. Максималната фаза на затъмнението настъпи в 09:40:06 ч. българско време (06:40:06 UTC) и можеше да се наблюдава най-добре и с най-голяма продължителност (38 секунди) от района на град Джошимат в щата Утаракханд, Северна Индия. Там ивицата от която можеше да се наблюдава пръстеновидно затъмнение, беше широка само 21.2 km. По време на максималната фаза бяха закрити 98.8% от площта на слънчевия диск, а останалите 1.2%  бяха видими като много тънък пръстен около лунния лимб.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1636

Trending Articles