Quantcast
Channel: Nikola Vaptsarov Naval Academy
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1636

Министърът на отбраната на Аржентина Люис Петри във видеовръзка с НИК 421: Аржентина ви е задължена и разчитайте на всяка помощ за българските експедиции в Антарктида

$
0
0

Във видеовръзка с българския военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ министърът на отбраната на Аржентина Люис Петри благодари от името на президента Хавиер Милей, Министерството на отбраната и Аржентинската Армада за откриването на останки от самолет на загинали аржентински изследователи на Антарктида.
По време на 32-та българска антарктическа експедиция, която се подпомага от кораба „Св. св. Кирил и Методий“, полева геоложка група в състав Калин Найденов, Кирил Досков, Дойчин Боянов и Марчо Паунов намери останки (включително част със слънцето от знамето на Аржентина) от самолета „Neptune 2-P-103“ на Аржентинската военноморска изследователска ексадрила, който през 1976 г. катастрофира в планината Бернар на остров Ливингстън и загиват 11 души на борда. Загиват и тримата членове на екипажа на изпратения спасителен хеликоптер, който също се разбива. На 4 февруари на борда на българския кораб беше организирана възпоменателна церемония в района на катастрофата край Бърнард пойнт на остров Ливингстън.
По този повод министър Люис Петри разговаря с посланика на България в Аржентина Стоян Михайлов, ръководителя на 32-та българска антарктическа експедиция проф. Христо Пимпирев, началникът на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров и командира на кораба капитан втори ранг Николай Данаилов, докато „Св. св. Кирил и Методий“ плава край бреговете на Аржентина на връщане към България от българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън.
Министърът подчерта, че това откритие 48 години по-късно е от изключителна важност. „Действително все още трябва да се довършат проверките, че наистина става въпрос за самолета „Нептун“. Случващото се е важно за нас, особено за семействата на загиналите 11 човека. И на фона на това изразявам признанието си за тесните връзки между нашите две страни и сме благодарни за сътрудничеството ни и в конкретния случай за откриването на останките на „Нептун“. И затова отново приемете благодарността на моята страна и на президента за всички, които са направили откриването възможно“, каза министър Петри. Той допълни, че в момента тече процес на информиране на семействата на 11-те загинали.
Българският посланик в Аржентина Стоян Михайлов каза, че организирането на пробирането на останките и церемонията по отдаване на почест на жертвите е възможност за изразяване на благодарност и уважение към загиналите аржентински антарктици. „В действителност от една страна изразяваме признанието си към Аржентина, която толкова ни е помогнала в усилията ни да опознаем белия континент, но и също така, когато някой се намира на това място разбира, че сам и без солидарност на партньорите от другите страни, без това антарктическо семейство, всеки един може да бъде сред жертвите“, каза посланик Михайлов. Той използва случая да благодари на Аржентина за цялата й подкрепа, която България получава през всичките години на своите антарктически експедиции.
Българският посланик подчерта пред аржентинския министър на отбраната, че и в момента на борда има аржентински офицер, който помага като споделя познанията си за навигация в антарктическите води. Той припомни, че командирът на кораба и двамата му заместници минаха курс за антарктическа навигация в Аржентина. „Този кораб е много важен за нас, той е първият научноизследователски кораб на България, който стига бреговете на Антарктида, за да участва и допринася в опознаването на белия континент. И както винаги съм казвал и ще продължа да го казвам – Аржентина, чрез своята Армада има своя цяла глава в историята на българската антарктическа навигация“, подчерта посланик Михайлов.
Ръководителят на 32-та българска антарктическа експедиция проф. Христо Пимпирев изрази пред министър Петри благодарност от името на цялата антарктическа общност и на българския народ към Аржентина за подкрепата през толкова много години. „Повече от 20 години работим заедно в Антарктида. Никога няма да забравя, когато бях на аржентинския ледоразбивач „Адмирал Ирисар“ и пресякохме паралела, където е станала трагедията с кораба „Генерал Белграно“ с 300 загинали. Тогава целият екипаж и всички изследователи на „Адмирал Ирисар“ се строи за възпоменателна церемония. Затова за мен беше дълг и чест да организираме на нашия кораб възпоменателна церемония за загиналите аржентинци, които са дали живота си за мир и наука в Антарктида“, каза проф. Пимпирев.
Аржентинският министър на отбраната отбеляза, че сътрудничеството и солидарността между Аржентина и България е традиция. „Не само в Антарктида, но ще е факт навсякъде по света, където се срещнем. И разчитайте на всяка помощ, която ние можем да ви окажем за вашите експедиции и вашите научни изследвания в Антарктида“, каза министър Петри.
„Аржентина е приятел на България и е безкрайно благодарна за откриването на останките на „Нептун“. Това е много важна новина за всичките семейства на загиналите в трагедията на „Нептун“. Благодаря ви много за всичко, което сте правили и правите за моята страна. Аржентина Ви е задължена“, каза в заключение министърът на отбраната на Аржентина. По думите му след като се получи окончателно потвърждение, че останките са на „Нептун“, ще се организира съответния акт, който ще отдаде почест на загиналите, за което получи уверение за съдействие от българския посланик.

Текст: Силвия Ботева


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1636

Trending Articles