Quantcast
Channel: Nikola Vaptsarov Naval Academy
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1636

Аржентински изследователи се качиха на борда на военния научноизследователски кораб НИК 421

$
0
0

17 аржентински изследователи от база “Карлини” на остров Кинг Джордж на Антарктида, водени от ръководителят си Грациана Уилис, посетиха българския военен научноизследователски кораб „Св. Св. Кирил и Методий“.

Капитан II ранг Николай Данаилов, посланикът на България в Аржентина Стоян Михайлов и българският екипаж ги запознаха с възможностите, които корабът предлага за провеждането на научноизследователска дейност.

Учените от аржентинската антарктическа експедиция обмислят възможности от следващия сезон да реализират част от своите проекти на борда на НИК 421.

Капитан II ранг Николай Данаилов подари на аржентинските гости снимка на кораба „Св.св. Кирил и Методий“ и бродерии с логото на Българския антарктически институт

„Едно прекрасно събитие се състоя на нашия военен кораб „Св. св. Кирил и Методий“, а именно посещението на всички учени от база „Карлини“ на борда“, каза капитан Данаилов. Изследователите се запознаха с възможностите на кораба, но не само като плавателен съд за извършване на различни транспортни или товарни операции, а и за това да бъде една добра научна инфраструктура, посочи още той.

„Това е резултат от доброто сътрудничество между България и Аржентина, в лицето на нашия посланик в страната Стоян Михайлов“, каза капитан Данаилов. Той отбелязва, че сътрудничеството между България и Аржентина продължава повече от 30 години.

Българският посланик в Аржентина Стоян Михайлов каза, че целта на визитата в базата „Карлини“, която работи целогодишно, е да се установят директни контакти с ръководството й, което е както цивилно, така и военно. По думите му това ще бъде от полза за НИК 421, както и ще се подготви добра основа за сътрудничество между българските и аржентинските учени. Той посочи голямото значение от установяване на българо-аржентинско сътрудничество и взаимопомощ на Антарктида. „Това е много важно като се има предвид, че в тази част на света климатът е изключително променлив и непредвидим, поведението на водата – също. Всякакви ситуации могат да се появяват, в които трябва да се реагира бързо“, каза още Михайлов.

След пристигането на последната група от 32-та българска антарктическа експедиция група от българския кораб също направи посещение на аржентинската база “Карлини”, която е една от 13-те научноизследователски бази на Антарктида, разположена в залива Потър в югозападната част на един от Южните Шетлъндски острови край Aнтарктичедкия полуостров – Кинг Джордж (наричан от Аржентина Исла 25 де Майо).

През този сезон в аржентинската база се провеждат 11 научни проекта – точно толкова, колкото в българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1636

Trending Articles